Вие сте тука

СВЕТСКИ ДЕН ЗА СЕЌАВАЊЕ НА ЖРТВИТЕ ОД СООБРАЌАЈНИ НЕЗГОДИ

На 17.11.2023 год. во Охрид, РСБСП и СВР Охрид реализираа активност за одбележување на Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди. Годишно, во светот, околу 1,3 милиони луѓе го губат животот во сообраќајни незгоди, а околу 50 милиони лица се здобиваат со повреди. На секои 24 секунди едно лице го губи животот во сообраќајни незгоди. Во 2022 год. во РСМ во сообраќајни незгоди животот го загубија 124 лица, а 3834 лица биле повредени. Во знак на почит и помен на жртвите од сообраќајни незгоди беа засадени дрвја пред СВР - Охрид, а од плоштадот во Охрид беа испратени пораки до сите учесници во сообраќајот, беа положени цвеќиња и беа пуштени балони.Претседателот на РСБСП м-р Гордана Кожуваровска потсети дека во светот, дневно, илјадници лица страдаат во сообраќајни незгоди и затоа упати апел за зголемување на безбедноста во сообраќајот, внимателно и одговорно учество во сообраќајот и почитување на правилата и прописите, како и на секој учесник во сообраќајот.
#СтопЗаСмрттаНаПатиштата!
 

Цели групи

  • Автомобили
  • Велосипедисти
  • Деца во сообраќајот
  • Млади
  • Моторциклисти
  • Пешаци

Ваши предлози и коментари

Преку овој формулар можете да изнесувате корисни идеи, предлози и проекти од сите сфери во безедноста на сообраќајот.

Контакт формата на веб страницата служи исклучиво за поднесување електронски пораки и контакт со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата. Податоците испратени преку неа, како име и презиме, e-mail, телефон за контакт и содржина на пораката служат исклучиво за контакт со испраќачот на пораката и нема да бидат споделени со трети лица.

Компании кои се грижат за безбедноста во сообраќајот